PLAC BUDOWY – JAK PRAWIDŁOWO ZABEZPIECZYĆ TEREN PRAC?

Wielu z naszych Klientów przysyła nam zapytania dotyczące kwestii zabezpieczenia placu budowy. Najczęściej pojawią się pytania dotyczące tego, jaką formę ogrodzenia wybrać, siatki ogrodzeniowe, czy panele ogrodzeniowe. W tym wpisie opowiemy Państwu nieco więcej na temat tego, jak prawidłowo zabezpieczyć teren przed złodziejami, ale również, jak zadbać o bezpieczeństwo osób postronnych przechodzących obok placu budowy.

PRZYGOTOWYWANIE ZABEZPIECZENIA PLACU BUDOWY W OPARCIU O PRZEPISY PRAWA BUDOWLANEGO

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych, należy zgodnie z przepisami prawa budowlanego, odpowiednio zagospodarować teren budowy oraz odpowiednio go ogrodzić. To o czym należy pamiętać to to, że ogrodzenie nie może być niższe niż 1,5m. Również jeśli chodzi o konstrukcje ogrodzenia, jest ona również określona w przepisach prawa budowlanego. Ogrodzenie swoim wykonaniem nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi. Jeśli ogradzana strefa zagrożona jest spadaniem przedmiotów z wysokości, wówczas odległość ogrodzenia od budynku musi wynosić minimalnie 1/10 jego wysokości. Jeśli zajmują się Państwo pracami, które związane są z głębszymi wykopami, wówczas wymagane jest ogrodzenie o minimalnej wysokości 1,1m.

PLAC BUDOWY – CZYM GO ZABEZPIECZYĆ?

Wybór ogrodzenia jest kwestia indywidualną każdego Klienta. Najważniejsze, aby ogrodzenie przez Państwa wybrane, spełniało wymogi prawa budowlanego. Najtańszym rozwiązaniem oczywiście są zwykłe siatki ogrodzeniowe. Spełniają one wymogi prawa budowlanego i z perspektywy finansów wydają się być najsensowniejszym wyborem. Wyjście może okazać się dla wielu Klientów złudne. Pod uwagę warto wziąć, że siatki ogrodzeniowe nie są trwałe, a w założeniu tak jak wspominaliśmy, powinny chronić również plac budowy przed ewentualnymi wtargnięciami osób trzecich. Jeśli więc zależy Państwu na zabezpieczeniu sprzętu znajdującego się na placu, wówczas warto rozważyć panele ogrodzeniowe. W przypadku, jeśli zdecydują się Państwo na panele ogrodzeniowe, wówczas pozostawione na terenie budowy przedmioty, będą znacznie bezpieczniejsze i w mniejszym stopniu narażone na ewentualną kradzież.

Dodatkowo, aby ogrodzenie spełniało wymogi zawarte w przepisach prawa budowlanego, należy wykonać w nim oddzielne bramy przeznaczone dla ruchu pojazdów, zarówno drogowych, jak i również szynowych. Oprócz tego w ogrodzeniu powinny znaleźć się furtki dla pieszych. Według przepisów prawa budowlanego, bramy powinny otwierać się do wewnątrz oraz muszą posiadać również odpowiednie zabezpieczenie (przed ewentualnym samoczynnym otwarciem). Wyżej opisywane wymogi to również kolejny powód, dla którego powinni Państwo rozważyć panele ogrodzeniowe. To właśnie ten system ogrodzeniowy można swobodnie uzupełniać furtkami i bramami.

PODSUMOWANIE – CZYM NAJLEPIEJ ZABEZPIECZYĆ PLAC BUDOWY W OPARCIU O PRZEPISY BUDOWLANE

Ogrodzenie placu budowy tak jak już wspominaliśmy, jest kwestią indywidualną każdego Klienta, pod warunkiem, że będzie spełniać wymogi opisane w prawie budowlanym. Rozważając wszystkie opcje za i przeciw, zdecydowanie i z całą pewnością możemy powiedzieć, że panele ogrodzeniowe będą najlepszym wyjściemSiatki ogrodzeniowe, niestety mogą okazać się problematyczne pod względem montażu, uwzględniając montaż bram oraz furtek. To co wyróżnia panele ogrodzeniowe na tle siatki, to na pewno wysoka mobilność oraz szybkość montażu, jak i również demontażu. Konstrukcja może zostać dodatkowa wzmocniona za pomocą zastrzał bocznych. Panele ogrodzeniowe dostępne w naszym sklepie również posiadają grubą warstwę ocynku, co w znaczącym stopniu zwiększa ich odporność na czynniki atmosferyczne.

Podsumowując, zakup ogrodzenia powinien być dokładnie przez Państwa przemyślany. Ze swojej strony zdecydowanie możemy polecić panele ogrodzeniowe jako najlepszą formę ogrodzenia placu budowy.