CZY DZIKI SĄ PROBLEMEM DLA NASZEGO OGRODU? CZYLI JAK ZABEZPIECZYĆ OGRÓDEK PRZED DZIKAMI

Z roku na rok populacja dzików staje się większa. Populacja tych zwierząt rozrosła się na tyle, że zwierzęta zaczęły stanowić problem dla wielu mieszkańców wsi, terenów przyleśnych, ale również i miast. Zwierzęta najczęściej niszczą uprawy podczas poszukiwania pożywienia. Tak więc, jeśli i Państwo mają problem, z tymi zwierzętami, to zachęcamy do zapoznania się z naszym wpisem dotyczącym tego jak zabezpieczyć ogródek przed dzikami.

GRODZENIE UPRAW – JAK SKUTECZNIE WALCZYĆ Z DZIKAMI

Jeśli chcą Państwo uniknąć szkód spowodowanych przez dziki, to najlepszym sposobem jest postawienie odpowiedniego ogrodzenia. Dodatkowym atutem ogrodzenia, jest to, że służy ono jako zabezpieczenie zwierząt domowych przed chorobą zakaźną ASF, przenoszoną przez dzikie zwierzęta.

Podczas wyboru odpowiedniej siatki ogrodzeniowej, trzeba zwrócić uwagę na fakt, że dziki to zwierzęta masywne i silne. Oznacza to, że siatka ogrodzeniowa powinna być solidnamocna i wysoka. Zakupione ogrodzenie powinno być sztywne i wykonane z trwałych materiałów takich jak beton, czy stal.

JAK ZABEZPIECZYĆ OGRÓDEK PRZED DZIKAMI? JAK SIĘ RODZAJE PŁOTÓW?

Wielu naszych Klientów zadaje sobie pytanie „jak zabezpieczyć ogródek przed dzikami?”, dlatego postanowiliśmy rozwinąć ten temat nieco bardziej. Pierwszą rzeczą jaką powinni Państwo zrobić to, zastanowić się nad tym jaki typ ogrodzenia będzie w stanie temu sprostać. Z naszej strony w oparciu o doświadczenie sprzedażowe jak i również liczne rozmowy z Klientami, możemy podpowiedzieć Państwu jakie ogrodzenia najczęściej są wybierane i dlaczego warto się na nie zdecydować.

WARIANT 1 – SIATKA LEŚNA

Jednym z najczęściej wybieranych form ogrodzenia terenu, jest siatka leśna. Według opinii naszych Klientów, pomaga ona skutecznie zabezpieczyć teren przed nieproszonymi wizytami ze strony leśnych zwierząt. W przypadku wykorzystania siatki leśnej do ochrony przed dzikami, należy pamiętać o tym, że musi być ona wysoka i być wykonana z grubego drutu. Rekomendowane średnice drutu to od 2,5mm dla drutu prowadzącego i od 2mm dla drutów wewnętrznych. Oprócz średnicy drutu, warto również zwrócić uwagę na zagęszczenie oczek. Siatka leśna posiada bardziej zagęszczone oczka u dołu, natomiast u góry oczka rozmieszczone są nieco rzadziej. Siatka leśna powinna być gęsta, ze względu na to, że wówczas jest ona mniej elastyczna, i wykazuje większą odporność na uszkodzenia.

WARIANT 2 – OGRODZENIE PANELOWE

Kolejny wariant, który cieszy się popularnością wśród naszych Klientów to panele ogrodzeniowe. Ta forma ochrony przed dzikami jest nieco droższa, niż klasyczna siatka ogrodzeniowa. Różnica w cenie wynika z ilości materiałów potrzebnych do produkcji tego rozwiązania. W tym przypadku druty są grubsze, a co za tym idzie koszta produkcji są nieco wyższe. Średnica drutu, z którego wykonane jest ogrodzenie panelowe to zazwyczaj od 3mm do 5mm. Dzięki temu, że drut jest grubszy, ogrodzenie jest odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, a co za tym idzie, rozwiązanie gwarantuje doskonałą ochronę przez lata. Tak samo jak w przypadku siatki leśnej, tak i również tutaj, bardzo ważna jest gęstość oczek. To właśnie ten parametr wpływa na sztywność siatki, co jest dodatkowym atutem w przypadku walki z dzikami.

JAK ZABEZPIECZYĆ OGRÓDEK PRZED DZIKAMI – PODSUMOWANIE

Szukając odpowiedzi na pytanie jak zabezpieczyć ogródek przed dzikami, często można się spotkać z teorią, iż pełny mur będzie najlepszym rozwiązaniem. Niestety, nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie. Wadą takiej konstrukcji jest nie tylko duży koszt montażu, ale również ogrodzenie może stanowić problem w przypadku rozbudowy terenu. Z wyżej opisanych powodów, najpopularniejsze wśród naszych Klientów jest ogrodzenie panelowe i siatka leśna. Wynika to z tego, iż produkty są łatwe w montażu, wielorazowe, a przede wszystkim proste w demontażu. Dodatkowo ogrodzenia, które poddane są atakom ze strony dzików, często ulegają zniszczeniu. Ważne jest to, aby ogrodzenie było proste i tanie w naprawie. Mając na uwadze wyżej opisywane czynniki, ogrodzenie panelowe powinno być najlepszym wyborem. W przypadku, gdy ogrodzenie panelowe ulegnie zniszczeniu, wówczas wystarczy wymienić pojedynczy panel ogrodzeniowy, bez konieczności demontażu całego ogrodzenia.