PANELE OGRODZENIOWE SŁOWEM WSTĘPU

Panele ogrodzeniowe to nowoczesne rozwiązanie, wciąż zyskujące na popularności. Ogrodzenia panelowe to przede wszystkim wysoka dostępność, niskie koszty eksploatacji, jak i również prostota montażu. W tym artykule chcielibyśmy przedstawić Państwu pokrótce proces montażu ogrodzenia panelowego. Jeśli rozważają Państwo panele ogrodzeniowe, ale boją się skomplikowanego i czasochłonnego montażu jaki niesie za sobą ogrodzenie panelowe, to być może ten wpis, rozwieje Państwa wątpliwości.

OD CZEGO ZACZĄĆ MONTAŻ PANELI OGRODZENIOWYCH?

Przed przystąpieniem do montażu paneli ogrodzeniowych, należy oszacować ilość paneli, które posłużą do budowy ogrodzenia. Na potrzeby obliczeń przyjmuje się, że jeden panel ogrodzeniowy to długość około 2,58m. Wynika to z tego, iż standardowe panele ogrodzeniowe mają 2,5m długości. Do tej wartości należy doliczyć odległość pomiędzy panelem, a słupkiem ogrodzeniowym (obie strony). Do ustalenia długości również potrzebny jest promień słupka montażowego. Kolejny etap to zmierzenie działki, na której zostanie postawione ogrodzenie. Aby to zrobić należy zmierzyć długość boków działki, a następnie wynik podzielić przez wcześniej wspomnianą długość paneli ogrodzeniowych. Dzięki temu uzyskają Państwo ilość paneli, która niezbędna będzie do postawienia ogrodzenia. Należy pamiętać o tym, aby długość boków mierzyć w metrach bieżących.

Zamawiając słupki ogrodzeniowe warto zdecydować się na takie, które będą wyższe od zakupionych paneli ogrodzeniowych o około 3cm. Jeśli planują Państwo podmurówkę, wówczas warto ją również uwzględnić podczas zakupów słupków. Według zaleceń, słupki ogrodzeniowe należy umieścić w betonie na głębokości nie mniejszej niż 50cm. Dzięki temu ogrodzenie panelowe będzie trwalsze i sztywniejsze.

PRZYGOTOWANIE PODŁOŻĄ POD MONTAŻ PANELI OGRODZENIOWYCH

Jeśli chcą Państwo uzyskać trwałe ogrodzenie panelowe, to należy przygotować odpowiednio pod nie teren. Pierwszym krokiem jaki należy zrobić, to oczyścić ogradzany teren. Mowa tutaj o roślinach, kamieniach oraz innych przeszkodach, które skutecznie mogą utrudnić postawienie konstrukcji. Kolejno powinni Państwo przystąpić do wyrównania gruntu. Krok drugi jest bardzo ważny, ponieważ ewentualne różnice w wysokości punktów skrajnych ogrodzenia, mogą istotnie wpłynąć na stabilność całego rozwiązania. Oczywiście mowa tutaj o przypadku, gdy panele ogrodzeniowe mają zostać wykorzystane na płaskim terenie. Jeżeli mowa tutaj o terenie pochyłym wówczas najlepiej zastosować montaż kaskadowy.

SŁUPKI I MONTAŻ PANELI OGRODZENIOWYCH

Przed rozpoczęciem montażu paneli ogrodzeniowych, należy odpowiednio osadzić słupki ogrodzeniowe. Aby to zrobić należy utworzyć doły na głębokość od 60 do 100 cm. Do utworzenia dołków pod słupki, można użyć wiertnicy glebowej. Jeśli nie posiadają Państwo wiertnicy, wówczas można to zrobić przy pomocy łopaty. Po ukończeniu prac nad dziurami, należy włożyć do pierwszego wgłębienia słupek ogrodzeniowy, a następnie zalać go betonem. Ważne, aby wylany beton nie wylewał się poza wykopane wgłębienie. Aby upewnić się że ustawienie słupka jest prawidłowe, należy skorzystać z poziomicy. Po odpowiednim ustawieniu słupka, najlepiej zabezpieczyć go drewnianymi wspornikami po obu stronach. To pozwoli uniknąć Państwu przemieszenia się słupka ogrodzeniowego, podczas wiązania betonu. W momencie, gdy beton stężeje, można przejść do kolejnego kroku. W tym momencie należy przymocować pierwsze przęsło. Panel ogrodzeniowy należy dopasować do fabrycznych otworów, a następnie połączyć elementy obejmą. Po połączeniu elementów należy połączyć drugi koniec przęsła z kolejnym słupkiem ogrodzeniowym. Całą czynność trzeba powtarzać, aż do momentu, w którym ogrodzenie panelowe obejmie cały ogradzany teren.

MONTAŻ PANELI OGRODZENIOWYCH – PODSUMOWANIE

Ogrodzenie panelowe wbrew pozorom jest naprawdę łatwe w montażu. Cały proces to około jeden, maksymalnie dwa dni pracy, uwzględniając czyszczenie terenuwykopy oraz osadzanie słupków montażowych wraz z ogrodzeniem. Odpowiednio przygotowane ogrodzenie panelowe stworzy solidnątrwałą i estetyczną konstrukcję otaczającą Państwa działkę. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego krótkiego poradnika, będą Państwo w stanie samodzielnie zamontować panele ogrodzeniowe.