Czas na ogrodzenie posesji. Zastanawiasz się jakie ogrodzenie wybrać? Czy montaż będzie prosty? Ewentualnie jakiej firmie to zlecić? Oczywiście równie ważną kwestią jest cena. Żeby ją poznać musimy wiedzieć jakie element będą nam potrzebne do montażu kompletnego ogrodzenia.
Zajmiemy się w tym w niniejszym artykule.

Jak dobierać panele ogrodzeniowe?

Oferujemy darmową wycenę. Prosimy o kontakt telefoniczny: +48 798 821 813 lub mailowy: biuro@otosiatka.pl

Jeśli nie chcesz robić tego sam to zawsze możesz do nas zadzwonić pod nr. +48 798 821 813 lub napisać e-mail: biuro@otosiatka.pl, chętnie doradzimy, policzymy wszystkie potrzebne elementy oraz przygotujemy atrakcyjną ofertę cenową zupełnie za darmo. Jeśli jednak chcesz zrobić to sam to ten artykuł jest dla Ciebie!

Ogrodzenie jakie weźmiemy na celownik to aktualnie jedno z najbardziej popularnych typów – panele ogrodzeniowe 2D. Dlaczego panele 2D zapytasz. Otóż to jeden z lepszych, trwałych, estetycznych typów ogrodzeń dostępnych na rynku. Dodatkowym atutem jest cena, która w porównaniu z ogrodzeniami kutymi czy murowanymi jest naprawdę atrakcyjna.

Na samym początku zanim przejdziemy do obliczeń zapoznaj się z konstrukcją takiego ogrodzenia oraz z wariantami wyboru których musisz dokonać przed kalkulacją.

Z jakich elementów składa się ogrodzenie panelowe 2D?

Podział na warianty:

1. Ogrodzenie panelowe bez podmurówki:
panele 2D
słupki 60×40 mm
obejmy przelotowe, narożne oraz końcowe
furtka
brama

2. Ogrodzenie panelowe z podmurówką:
panele 2D
słupki 60×40 mm
obejmy przelotowe, narożne oraz końcowe
uchwyty do podmurówki
podmurówka
furtka
brama

Poniżej przedstawiamy opis poszczególnych elementów

Panel ogrodzeniowy 2D

Kluczowy składnik naszego nowoczesnego ogrodzenia. Typowa szerokość panelu wynosi 250 cm i jest to stała cecha paneli dostępnych w naszym asortymencie, jak również w większości punktów sprzedaży na terenie Polski. Panele możemy sklasyfikować ze względu na: 

Wysokość:
103 cm
123 cm
143 cm
163 cm
183 cm
203 cm

Grubość drutu:
6 mm
8 mm

Przęsło ogrodzeniowe typ WALL 100 - Przekrój przęsła - Antracyt - OtoSiatka.pl

Słupek 60x40mm

Słupek 60x40mm – komponent, który zapewnia stabilność ogrodzenia względem podłoża. Zacznijmy od ustalenia wysokości słupka. Do dyspozycji mamy następujące opcje wysokości:

Wysokość:
1,80 m
2,00 m
2,20 m
2,40 m
2,60 m

Przęsło ogrodzeniowe typ WALL 100 - Przekrój przęsła - Antracyt - OtoSiatka.pl

Musimy wiedzieć, że słupek powinien wystawać nad panel około 5cm oraz to, że powinien wchodzić w fundament co najmniej 50 cm. Tutaj też należałoby nadmienić iż słupek faktycznie może wchodzić tylko 50 cm w fundament ale sam fundament musi sięgać strefy przemarzania, która w zależności od miejsca w Polsce ma różną głębokość ale zazwyczaj jest to około 1m. Będąc bogatszym o tą wiedzę możemy zacząć liczyć.

Przykład dla panelu o wysokości 143 cm bez podmurówki

50 cm wchodzące w fundament + 5 cm nad panel + 143 cm wysokość panelu = 198 cm. W tym przypadku powinniśmy zaopatrzyć się w słupek o wysokości minimum 2,00 m.

Przykład dla panelu o wysokości 143 cm z podmurówką

50 cm wchodzące w fundament + 5 cm nad panel + 143 cm wysokość panelu + 25 cm podmurówka = 213 cm. W takiej sytuacji powinniśmy wybrać słupki o wysokości 2,20 m.

Innym czynnikiem jest rzeźba terenu. Jeśli zamierzamy zastosować stopniowanie, słupki będą musiały być dłuższe, w zależności od stopnia nachylenia terenu.

Teraz wiemy, jakie słupki są nam potrzebne, ale jeszcze nie znamy ich ilości. Ogólna reguła mówi, że należy spojrzeć na liczbę potrzebnych paneli i dodać do niej 1 sztukę słupka.
Czyli jeśli potrzebujemy 40 paneli, powinniśmy dobrać 41 słupków.
Przedstawiony przykład sprawdza się, gdy sytuacja jest prosta i nie ma konieczności dopasowywania ogrodzenia pod bramy czy furtki. W takim przypadku trzeba dokładniej obliczyć liczbę potrzebnych słupków. 


Obejmy do słupków 60x40mm

Pozwalają one na mocowanie paneli do słupków oraz definiowanie kształtu ogrodzenia. Wyróżnia się 3 rodzaje obejm: 

obejma końcowa – na rozpoczęcie i zakończenie ogrodzenia
obejma przelotowa – służy do łączenia panelu z panelem w linii prostej
obejma narożna – służy do łączenia panelu z panelem pod kątem 90°

Przęsło ogrodzeniowe typ WALL 100 - Przekrój przęsła - Antracyt - OtoSiatka.pl
Wskazówka:

Jeśli ogrodzenie ma kąt inny niż 90°, np. 60°, należy zaopatrzyć się w obejmy narożne i dostosować je do odpowiedniego kąta – choć nie jest to „oficjalna” metoda, wielu naszych Klientów potwierdziło jej skuteczność. Jeśli kąt jest bardzo niewielki, można zastosować tę samą technikę z obejmą przelotową. Teraz odpowiedzmy na pytanie: Ile obejm potrzebujemy na jeden słupek? Jak można się domyślić, zależy to od sytuacji, a konkretnie od wysokości panelu: 
– dla panelu 103 cm i 123 cm potrzeba 2 obejm
– dla panelu 143 cm i 163 cm potrzeba 3 obejm
– dla panelu 183 cm i 203 cm potrzeba 4 obejm

Ile obejm zamówić:

Kolejnym etapem jest obliczenie ilości oraz rodzajów potrzebnych obejm. Przykładowo, mamy do zbudowania ogrodzenie o długości 100 mb z paneli o wysokości 143 cm, z podmurówką (podmurówka nie wpływa na liczbę potrzebnych obejm). Ogrodzenie ma kształt litery „L”. Przypominając, 100 mb to 40 paneli, do których potrzebujemy 41 słupków, a na jeden słupek przypada 3 obejmy. W związku z tym: 41 szt. x 3 szt. = 123 szt. Jest to całkowita liczba obejm, teraz musimy obliczyć, ile potrzebujemy poszczególnych typów obejm: 

– Ogrodzenie skręca w jednym miejscu, więc potrzebujemy 3 szt. obejm narożnych
– Ogrodzenie ma jeden początek i koniec, więc potrzebujemy 6 szt. obejm końcowych
– Następnie odejmujemy od całkowitej ilości obejm te pozostałe (czyli narożne i końcowe) co daje nam ilość obejm przelotowych:

  • 123 szt. wszystkich obejm
  • 3 szt. narożnych obejm
  • 6 szt. obejm końcowych = 114 szt. obejm przelotowych

Uchwyty do podmurówki:

Pozwalają one na mocowanie paneli do słupków oraz definiowanie kształtu ogrodzenia. Wyróżnia się 3 rodzaje obejm: 

Dzięki nim mocujemy podmurówkę pomiędzy słupkami. Do wyboru mamy także cokoły betonowe, ale dla potrzeb tego artykułu omówimy metalowe uchwyty do podmurówki. Do wyboru są dwa uchwyty o różnej szerokości: 50 mm i 60 mm. Wybór zależy od rodzaju podmurówki, którą zamierzamy użyć, dlatego na tym etapie musimy wiedzieć, jaką podmurówkę dokładnie wybierzemy. Jeśli chodzi o podmurówkę, zazwyczaj mamy do wyboru dwa rodzaje: 
Podmurówka o wysokości 25 cm, szerokości 2,50 m i grubości 5 cm (ta podmurówka ma wzory „cegiełkowe” lub inne) 
Podmurówka o wysokości 20 cm, szerokości 2,50 m i grubości 6 cm (ta podmurówka jest zwykle „prosta” i gładka) 

Gdy już wybierzemy uchwyty, obliczmy, ile ich faktycznie potrzebujemy. W tym przypadku sprawa jest bardzo prosta, ponieważ bierzemy ilość paneli i mnożymy ją przez 2.
Obliczmy uchwyty dla 100 m.b. ogrodzenia = 40 szt. paneli * 2 = 80 szt. uchwytów do podmurówki. 

Przęsło ogrodzeniowe typ WALL 100 - Przekrój przęsła - Antracyt - OtoSiatka.pl

Podsumowanie

Określamy, na jakiej wysokości chcemy mieć ogrodzenie, jaki ma mieć kształt, jaką długość i czy zamierzamy zastosować podmurówkę czy nie. Dodatkowo musimy wybrać kolorgrubość drutu oraz rozmiar oczek. Posiadając te informacje, możemy przystąpić do obliczeń. 

Przykład:

Zdecydowaliśmy, że chcemy mieć ogrodzenie o wysokości około 1,7 m, w kształcie litery „L”, o długości 100 m.b. Dodatkowo chcemy, aby ogrodzenie dobrze się prezentowało, więc zamontujemy podmurówkę. Płot ma być w kolorze antracytowym, z drutem o grubości 6/5/6 (6 mm / 5 mm / 6 mm) i oczkami o wymiarach 50 x 200 mm

W oparciu o powyższe wskazówki, zamówienie na takie ogrodzenie będzie wyglądać następująco:

Dziękujemy, że dotrwaliście do końca tego artykułu. Mamy nadzieję, że zgromadzona tu wiedza pomoże Wam w dobraniu elementów oraz w wycenie Waszego ogrodzenia. Jeśli jednak nadal macie wątpliwości lub chcielibyście porównać swoją wersję z naszą ofertą, serdecznie zapraszamy do kontaktu. Z przyjemnością przygotujemy dla Was zestawienie i dokonamy wyceny. Oczywiście bezpłatnie