Przed rozpoczęciem pracy powinniśmy zaopatrzyć się w siatkę, słupki i inne niezbędne elementy potrzebne do montażu. W tym celu skontaktuj się z nami, aby ustalić konkretne ilości potrzebnych akcesoriów. Nasi specjaliści doradzą w wyborze i przygotują darmową wycenę z dokładnymi ilościami produktów.
Zadzwoń +48 798 821 813 lub napisz biuro@otosiatka.pl
Powinniśmy wyposażyć się w odpowiednie narzędzia. Do takich prac na pewno przyda nam się:
- kosiarka lub kosa spalinowa
- łopata
- otwornica ręczna bądź spalinowa
- sznurek budowlany
- śrubokręty
- wkrętarka
- betoniarka
- cement
- piasek
- taczka
- kołki lub pręty
- młotek
- poziomice do słupków
- metr
- szlifierka kątowa
- marker
Gdy mamy już przygotowane wszystkie narzędzia, możemy zacząć odpowiednio przygotowywać teren. Na całej długości ogrodzenia musimy oczyścić teren z kamieni i gałęzi. Następnie, używając kosiarki spalinowej, kosimy trawę.
1. Wytyczenie trasy ogrodzenia
Pierwszym ważnym zadaniem będzie wytyczenie trasy ogrodzenia. W tym celu użyjemy sznurka budowlanego. Ogrodzenie musi stać na skraju naszej części działki. Jeśli masz wątpliwości co do dokładnej granicy działki, najlepiej będzie skorzystać z usług geodety.
2. Słupki i fundamenty
Aby umocować słupki ogrodzeniowe, w pierwszej fazie wykonujemy otwory w ziemi za pomocą otwornicy ręcznej lub spalinowej. Oczywiście alternatywą jest użycie szpadla. Otwory powinny mieć średnicę około 30-40 cm, natomiast co do głębokości istnieją różne opinie. Producent zaleca 80 cm, jednak zazwyczaj monterzy robią je na około 65 cm, biorąc pod uwagę rodzaj gruntu. My wybieramy głębokość 65 cm.
Następnie należy zalać otwory gęstym betonem, co pozwoli nam łatwo ustawić słupki, a beton szybko zwiąże. Umożliwi nam to szybką kontynuację prac. Słupek powinien być osadzony w betonie na głębokość co najmniej 50 cm, natomiast fundament powinien być głębszy, jak wcześniej wspomnieliśmy. Teraz konieczne jest precyzyjne ustawienie słupków za pomocą poziomicy. Najlepiej zrobić to, używając dwóch małych magnetycznych poziomic lub dedykowanych do ustawiania słupków ogrodzeniowych.
Po odpowiednim ustawieniu słupka warto go dodatkowo ustabilizować. Możemy go podeprzeć, aby zapobiec zmianie jego położenia, używając kamieni lub drewnianych desek. Dodatkowo musimy pamiętać o odskosach dla początkowych, końcowych i narożnych słupków. Odskosy stosujemy również, gdy prosty odcinek przekracza 25m. Montujemy je na wysokości 2/3 słupka podpieranego, używając obejmy i nasadki do odskosów.
Posiadając powyższe informację, przystępujemy do ustawienia pierwszego i ostatniego słupka. Po zakończeniu tej kluczowej części, zabieramy się za umieszczenie pozostałych. Aby to zrobić, sugerowane jest przygotowanie kawałka deski o długości 253 cm, aby zachować równomierne odstępy. Ten wymiar nie jest przypadkowy, ponieważ jeśli w przyszłości będziemy zmieniać ogrodzenie i zdecydujemy się na panele 3D, taki rozstaw pozwoli je bezproblemowo zamontować. Rozpoczynamy od przyciągnięcia deski do skrajnego słupka, a następnie umieszczamy kolejne słupki, mierząc odległość od poprzedniego słupka do następnego. Na końcu sprawdzamy, czy wszystkie słupki są pionowe. Następnie pozostawiamy słupki na dobę, aby beton mógł się utwardzić.
3. Podmurówka
W przypadku instalacji ogrodzenia z podmurówką, następnym krokiem będzie montaż metalowych uchwytów do podmurówki lub betonowych łączników. Skoncentrujemy się teraz na montażu metalowych uchwytów. Mierzymy wysokość siatki od góry słupka, a następnie montujemy pod nim ceownik za pomocą dwóch śrub samowiercących, korzystając z wkrętarki. Ten proces należy powtórzyć po obu stronach słupków. Kolejnym etapem jest montaż podmurówki. Ważną wskazówką jest zachowanie ostrożności i precyzji, aby nie uszkodzić słupków. Dla zwiększenia bezpieczeństwa możemy nałożyć plastikową butelkę na słupek, aby uniknąć zarysowań. Podmurówkę należy wsunąć od góry w ceowniki.
4. Montaż siatki i akcesoriów
Teraz możemy przejść do montażu siatki. Zaczynamy od rozłożenia siatek na ziemi wzdłuż słupków. Następnie łączymy 10-metrowe odcinki w jedną całość za pomocą drutów, które wkręcamy w końcowe oczka siatek. Mamy już jeden długi odcinek siatki, który przeplatamy drutem naciągowym (wszystkie poziomy). Montujemy obejmy, śruby z uchem i napinacze na słupku. Wkręcamy druty naciągowe w napinacze. Przeplatamy pręt sprężający przez końcowe oczka siatki i śruby z uchem. Montujemy przelotki do drutów na słupkach pośrednich, mocując tym samym drut naciągowy z siatką. Na koniec dokręcamy śruby w napinaczach, by siatka była sprężysta.
Ogrodzenie zamontowane w ten sposób będzie służyć przez wiele lat.
Niezbędne akcesoria:
1. Śruba z uchem
2. Pręt sprężający
3. Obejmy montażowe na słupek
4. Napinacze do drutu
5. Nasadka aluminiowa do odskosu
6. Drut naciągowy powlekany PCV
7. Słupki
8. Przelotka do drutu